Aktualności
Oferta technologiczna
Wynalazek „Biomateriał na bazie β-1,3-glukanu (kurdlanu) do regeneracji tkanki chrzęstnej i/lub kostnej oraz sposób jego wytwarzania” opracowany w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Wynalazek może znaleźć zastosowanie jako biomateriał implantacyjny w celu regeneracji ubytków chrzęstnych. Ponadto może być wykorzystywany w połączeniu z chondrocytami pacjenta (izolowanymi z chrząstki stawowej i namnożonymi na biomateriale in vitro), czyli w tzw. implantacji autologicznych chondrocytów powiązanych z macierzą.
- Wynalazek może znaleźć zastosowanie jako biomateriał implantacyjny w celu regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych, obejmujących nie tylko chrząstkę, ale także leżącą pod nią kość podchrzęstną.
- Uzyskany biomateriał ma tzw. poręczność chirurgiczną, czyli można dostosować kształt implantu do miejsca wszczepiania w trakcie zabiegu.
- Wytworzony wg wynalazku biomateriał charakteryzuje się właściwościami mechanicznymi zbliżonymi do naturalnej tkanki chrzęstnej.
- Zaletą biomateriału jest cytokompatybilność w warunkach in vitro, poprzez zwiększanie żywotności oraz proliferacji (zdolności do podziałów) ludzkich chondrocytów i osteoblastów, co jest korzystne w procesie regeneracji tkanki chrzęstnej i kostnej.
- W przyszłości biomateriał może znaleźć zastosowanie w leczeniu pacjentów z urazami kończyn, które powstają m.in. w wyniku wypadków komunikacyjnych, nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń fizycznych, czy chorób współistniejących.
Autorzy wynalazku:
- dr n. farm. Katarzyna Klimek, prof. UM
- prof. dr hab. n. farm. Grażyna Ginalska
- dr hab. n. med. Marta Tarczyńska-Osiniak, prof. UM
- dr hab. n. med. Krzysztof Gawęda
Zapraszamy do współpracy z CTW:
tel.: 81 448 51 60
e-mail: transfer.wiedzy@umlub.pl
Sekcja ds. Komercjalizacji
Sekcja ds. Komercjalizacji
Dział Wdrażania Projektów i Komercjalizacji
Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Al. Racławickie 1 (Collegium Novum)
20-059 Lublin
(II piętro, pokój nr 221, 222)
tel.: +48 81 448 51 60
e-mail: transfer.wiedzy@umlub.pl
Kierownik Sekcji
Agnieszka Stefaniuk
tel.: +48 81 448 52 98
e-mail: agnieszka.stefaniuk@umlub.pl
Social Media